Snaž se cibetko, už se mi vaří voda
Máte rádi kávu? S největší pravděpodobností mi většina dotázaných odpoví kladně. Já k té většině patřím také. A už jste slyšeli o kávě, zvané Kopi Luwak? A co takhle káva, vyprodukovaná cibetkami? To už jsme asi blíže.
– Tato, poměrně malá šelma, která se vyskytuje v Asii, Africe a jižní Evropě, má jednu zvláštnost.
– Ačkoliv je, jako každá správná šelma, masožravá, někdy dostane zálusk na sladké, a tak vyhledává plody kávovníku, aby si zpestřila jídelníček.
– A v tuto chvíli přicházejí ke slovu sběrači, aby sklidili to, co cibetka už nepotřebuje.
o Prostě na Filipínách hledají její trus, aby z něho vyndali nestrávená kávová zrna.
o Pak je omyjí v horských říčkách, usuší a upraží.
Není to ale jednoduché, najít dostatek materiálu.Cibetka se totiž se svou potřebou ukrývá do křoví. A tak ji sběrači pro jistotu stopují s nadějí, že jednou to přeci musí přijít.
Svoboda pro cibetky
Cibetková káva je prý ta naprosto nejlepší na světě. Je pravdou, že někteří baristé toto tvrzení zpochybňují a tvrdí, že je to jen mediální humbuk.
A jak vlastně cibetka na kávu působí?
o Bobule se dostanou do trávícího traktu
o Poté putují do žaludku, kde probíhá fermentace (kvašení) a právě v tuto chvíli dostává káva nezaměnitelnou chuť i aroma.
o Poslední fáze cesty už na kvalitu nemá žádný vliv.
Složitá cesta, která je jaksepatří oceněna.Kilogram cibetkové kávy nepořídíte pod deset tisíc. Ale pokud ji přeci jen chcete zařadit do svého nápojového lístku a nedisponujete právě velkými finančními prostředky, nezoufejte.
· Němečtí vědci duplikovali enzymy, které působí na kávová zrna.
· Káva je k nerozeznání.
· Je mnohem levnější.
· Odpadá u některých lidí nepříjemný pocit, že mají zkonzumovat něco, co už jednou vyšlo druhou stranou.
A v neposlední řadě – nebudeme k tomu potřebovat cibetky. Lidé jsou totiž hamižní, a tak už založili farmy, kde cpou do těchto šelmiček jen kávová zrna.