Betonové ploty na klíč se staví rychle a mají dlouhou životnost
Postavit plot kolem vlastního domu je nezbytné, i když to bývá poněkud stranou zájmu, a řeší se to až jako jedna z posledních investic. Vyplatí se však brát v potaz více možností a uvažovat nad tím, co je pro vás zásadní. Jednou z možností, jak ohraničit pozemek, je betonový plot.
Jaké výhody poskytuje plot z betonových desek
Bezpečí a zázemí – lidé, kteří žijí ve vlastním bytě, a nemusí platit nájem, se cítí uvnitř poměrně v bezpečí. Za čtyřmi stěnami obytného prostoru vás nikdo nemůže ohrožovat, a pokud jste opatrní, tak ani sledovat. Žijete si tu svůj život po svém, a s dobrými sousedy je to vcelku pohoda. Jiná situace je v domě se zahradou. Tam se vyplatí vystavět takový plot, abyste se tu necítili jako ve výkladní skříni. A to právě betonové ploty umožňují.
Náklady a rychlost výstavby – každá zeď vyžaduje pevný základ, to však neplatí o betonových plotech na klíč. Pokud stavíte z cihel, či z ozdobných tvárnic, musíte jim nejprve připravit obvodový věnec. Tehdy se výstavba oplocení jednak prodraží, a pak také značně protáhne. U plotů z betonových desek a sloupků to ovšem neplatí, tam se pouze ukotví do země (do litého betonu) svislé sloupky, a desky se pak již mezi ně pouze zasouvají bez nutnosti je spojovat tmely či lepidly.
Nezabírají mnoho místa – neukrojí vám z parcely tolik, jako cihly, sloupky jsou silné zhruba 15 cm, ovšem desky jsou mnohem tenčí, jen cca 6 cm. I přesto je konstrukce stabilní a pevná, neboť jde o betonovou směs zpevněnou ocelovými armaturami.
Dobře se kombinují – nejčastěji jde o plot souvislý, ale je možné jej vytvořit v kaskádě, nebo jej doplnit dřevěnými latěmi, případně jej oživit okrasnými jehličnany a listnáči, jako jsou venkovní cypřiše, tisy, smrčky, túje, nebo některé opadavé živé ploty. Desky a sloupky se dají i různě barevně kombinovat mezi sebou, střídat dvě barvy jako kontrastní šachovnicová pole atd. Vyplatí se inspirovat fotkami z Internetu, nebo oslovit s prosbou o radu zahradního architekta.