Daňové slevy 2018
Zaměstnanci i podnikatelé mají každoročně povinnost podepsat a daňové přiznání. Zaměstnaným osobám to tímto končí, jelikož zúčtování daně za ně provádí jejich zaměstnavatel. Podnikatelé, tedy osoby samostatně výdělečně činné, si musí podat daňové přiznání sami za sebe, a zda si troufají je vyplnit sami, nebo mají účetní, je jen na nich. Termíny jsou však jasně dané. Nicméně, pojďme se podívat také na tu příjemnější stránku daňových zúčtování za předchozí rok, tedy na výhody a úlevy.
Sleva na dítě
V loňském roce došlo k navýšení slevy na druhé, třetí a další dítě, které žije ve společné domácnosti s plátcem daně. Tuto slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů, zpravidla to bývá ten, který má vyšší příjmy. Navýšení proběhlo v polovině roku, avšak vztahuje se na celý uplynulý rok. Rodičům tak bude rozdíl doplacen v zúčtování daní. Ti, kteří si slevu uplatňují pouze jednou ročně, se pak můžou těšit na nějakou korunu navíc.
Sleva na manželku a manžela
Další velmi častou slevou bývá ta na manžela nebo manželku, který neměl v předchozím kalendářním roce žádný příjem, nebo jej měl pouze nízký. Hranice výdělku je stanovena nadále na 68 000 Kč za kalendářní rok. V případě, že byl příjem nižší, může si druhý manžel uplatnit slevu ve výši 24 840 Kč.
Úroky z úvěrů a hypoték
Odečíst z daní si také můžeme část úroků z našich úvěrů na bydlení, nebo hypoték. Z banky či stavební spořitelny vždy na začátku roku obdržíme výpis, u něhož je také potvrzení o zaplacených úrocích. To odevzdáme na své mzdové účtárně, nebo přiložíme k daňovému přiznání, když jej budeme odevzdávat na Finančním úřadu.
Odečet z životního a penzijního připojištění
Osoby, které si hradí dobrovolně životní nebo jakékoliv penzijní spoření či pojištění si z částky, vyšší, než 12 000 Kč, kterou za daný rok na spoření či pojištění vynaložili, mohou také uplatnit daňové zvýhodnění. Stejně jako u úvěru na bydlení dostanou na začátku roku výpis s potvrzením o zaplacených částkách. Také jej doloží k daňovému přiznání.