Pro váš zdravý spánek
Kdysi proběhl zajímavý průzkum, kde byli respondenti dotazováni, aby vyzdvihli, co je pro ně v životě nejdůležitější. Na prvních pozicích se umístily položky, které snad každý očekával – zdraví, láska, porozumění, empatie, tolerance, pochopení, apod. A z těch hmotných předmětů denní potřeby byly pro většinu lidí zásadní kvalitní potraviny a pitná voda, elektrická energie a zajištění vytápění, pohodlná obuv a oděv a kvalitní postel. Není tedy tak překvapivé, že např. mobilní telefony, výpočetní technika a automobily se umístily až na dalších pozicích.
Když se dobře nevyspíte, tak …
Jistě si každý z vás dokáže představit, že i překrásný slunečný den, třeba ten víkendový, může výrazně pokazit i docela obyčejný spánkový deficit. Co je platné, že venku svítí slunce, když jsme nevyspalí. Jsme pak mrzutí a celý den nestojí za nic. Ze všeho nejvíc toužíme po měkké peřině a nadýchaném polštáři.
Tím to však nekončí. Peřina a polštář zakrývají prostěradlo a pod ním se rozprostírá matrace. Musí být pružná, měkká, poddajná, no však to znáte. Pod matrací lamelový rošt, tedy žádný vycpaný tvrdý slamník, jaké můžete zahlédnout ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. A pokud jste v tom skanzenu někdy byli, mohli jste se inspirovat řemeslnou dovedností našich předků.
Masiv versus piliny
Naši předkové využívali ke svému životu přírodní materiály a uměli je také náležitě zpracovat. Truhláři vytvářeli postele z masivu, z proschlého kvalitního dřeva borového, smrkového, bukového, olšového, habrového, dubového. Takové lůžko se dokonce dědilo z generace na generaci, přežilo staletí. A dnes?
Jen se pořádně rozhlédněte kolem sebe a zjistíte, kolik výrobců ve snaze ušetřit náklady a zároveň profitovat nabízí výrobky z odpadních pilin. Že jsou lisované a lepené pojivem s obsahem formaldehydu? Proč ne, říká se tomu dřevotříska a dřevo, jako dřevo, ne? Víte, kolik nábytku se prodá každý rok z dřevěných pilin? Více než 65 procent z celkového objemu nábytkového sortimentu. Kam jsme se to proboha propadli? Copak si už nevážíme kvalitních dřevěných lůžek, která pamatují ještě generace našich babiček?
Dřevotříska zkrátka patří tam, kde není podrobena zvýšené zátěži, k jaké dochází právě při využívání postele. Vždyť tam jen nespíme, ale také se milujeme! Když už dřevotřísku, tak jako fochy ve skříňkách s minimální statickou zátěží.