Zimní krycí plachta na bazén vám šetří finance


Když máte v provozu zahradní bazén a jedná se čistě o sezónní záležitost v letních měsících, čeká vás na podzim příprava k zazimování. Vypustíte část vody, přibližně pod úroveň skimmerů, provedete nezbytná opatření, co se týče jakosti vody a čistoty bazénu, a pak nádrž zakryjete krycí plachtou.

Spad nečistot

Hlavním důvodem, který vás v souvislosti s využitím zimní krycí plachty na bazén napadne, bude zřejmě spad prachu, listí, trávy, zeminy a dalších nečistot, které se v průběhu zimních měsíců mohou v okolí nádrže na koupání vyskytnout.

zahradní bazén

Pochopitelně je důležité, aby se voda díky tomu nezačala měnit v zelený „rybníček Brčálník“, ovšem podstatné je, že díky tomu se ušetří za prostředky bazénové chemie a provoz filtrace. Čím čistší zůstane voda v nádrži přes zimu až do jara, tím méně práce a nákladů vás čeká po odzimování a na počátku nové koupací sezóny.

voda v bazénu

Krycí plachta vám ušetří peníze za dopouštění vody

Existence krycí plachty má však ještě jeden významný důvod, a sice úsporu za dopouštění vody. Možná vám to bude připadat poměrně nicotné, ale kdybyste ponechali bazén odkrytý, řekněme od konce září do konce dubna, tedy cca 7 měsíců, máte představu, kolik vody se za tu dobu z bazénu vypaří?

Jako názorný model bychom si mohli vzít poměrně rozšířený typ nadzemního bazénu, kruhový, o průměru 4 metry. Z této plochy se za jeden den odpaří přibližně 50 – 60 litrů vody, pochopitelně záleží na venkovní teplotě a vlhkosti vzduchu a také na tom, zda se na hladině nevytvoří led, ale pokud bychom uvažovali po celou zimu teploty nad nulou, za tuto dobu se z bazénu vypaří zhruba 10 kubíků vody. V přepočtu na peníze za vodné a stočné je to odhadem 1 100 Kč, které byste doslova vyhodili oknem. Budete-li používat krycí plachtu po dobu, řekněme pěti let, půjde o celkem slušnou finanční úsporu.